Cardano Genesis ile farklılık yaratacak

manager

Yönetici
Yönetici
Katılım
14 Nis 2024
Mesajlar
4,222
Tepkime puanı
11
Puanları
38
Cardano'nun canlı topluluğu ve kendini adamış geliştiricileri tarafından özenle takip edilen temel bir hedef olan tam eşler arası (P2P) düğüm işlevselliğine ulaşma yolunda önemli bir adımı temsil ediyor. P2P ağı, blockchain ağlarının uzun vadeli merkeziyetsizliğini, güvenliğini ve sağlamlığını sağlamak, katılımcılar arasında kesintisiz iletişimi, veri senkronizasyonunu ve fikir birliğini kolaylaştırmak için bir temel taşı olarak duruyor.

Mevcut hibrit modelden Cardano'da tam teşekküllü P2P ağına geçiş aşamalı bir süreç oldu, ancak şimdiden önemli ilerlemeler kaydedildi. Mart 2023'te, Dinamik P2P'nin kullanıma sunulması eş seçim sürecini otomatikleştirdi; düğüm v.1.35.6 güncellemesi ise dağıtılmış düğümler arasındaki iletişimi güçlendirdi, aktarma ve blok üreten düğümlerin çalışmasını kolaylaştırdı ve statik yapılandırmalara ve manuel gereksinimlere olan ihtiyacı ortadan kaldırdı. hisse havuzu operatörlerinin müdahalesi.

Tam P2P düğüm işlevselliğine ulaşma yolundaki son adımın, Ouroboros Genesis'in yakında piyasaya sürülmesiyle bekleniyor. Cardano geliştiricisi Output Output Global tarafından ana hatlarıyla belirtildiği gibi, bu yaklaşan kilometre taşı, Cardano'nun P2P düğüm operasyonlarını tamamlamaya yönelik yolculuğunun doruk noktasını temsil ediyor.

Ouroboros Genesis'in konuşlandırılması, bu yaz uygulanması planlanan Chang yükseltmesinin bir parçası olacak. Bu, düğümlerin doğrudan canlı Cardano ağından kendi kendine önyükleme yapmasını sağlayacak. Şu anda, ilk ağ girişi, genellikle başka bir güvenilir hisse havuzu operatörü veya kuruluşu olan güvenli, güvenilir bir doğrulayıcıyla senkronizasyonu gerektiriyor. Senkronizasyon sonrası düğümler, merkezi olmayan bir şekilde çalışmak için Ouroboros Praos'tan yararlanır.

Ouroboros Genesis, Cardano-node'un P2P yeteneklerini kullanma sürecini daha da kolaylaştırmaya, onu tamamen özerk hale getirmeye ve manuel müdahale ihtiyacını ortadan kaldırmaya hazırlanıyor. Ayrıca, tam P2P düğüm işlemlerine geçiş, Cardano ağının ölçeklenebilirliğini ve verimini artıracak ve böylece çeşitli uygulama ve kullanım durumlarını destekleyecek şekilde kapasitesini genişletecek.
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst