Forta (FORT) Coin İşlem Tarama Kapasitesi

manager

Yönetici
Yönetici
Katılım
14 Nis 2024
Mesajlar
4,222
Tepkime puanı
11
Puanları
38
Forta Network, gerçek zamanlı izleme ve tehdit tespitine odaklanmış durumda. Ancak, sadece tehditleri tespit etmekle yetinmeyip önlemeyi hedefleyen bir yaklaşım benimsemiştir. İşlem taraması bu noktada öne çıkmaktadır. İşlem taraması, zincir öncesi işlemleri belirli bir kural setine göre tarar ve ihlal edenleri geri çevirir. Bu yaklaşımın heyecan verici olduğu birkaç neden vardır:

  1. Güvenlik Odaklı: İşlem taraması, protokollerin kötü amaçlı faaliyetlere odaklanmasını sağlar. Bu sayede, güvenlik çabaları en riskli kullanıcılara ve işlemlere yönlendirilebilir.
  2. Risk Yönetimi: Protokollerin, risk yönetimini tam kontrol altında tutabilmesini sağlar. İzin verilen ve izin verilmeyen işlemler üzerinde tam kontrole sahip olmaları gerekir çünkü sonuçta risk yönetiminden sorumlu olan tek kişi onlardır.
  3. Esneklik: İşlem taramasının çeşitli biçimleri vardır ve her protokol bunu istediği şekilde uygulayabilir. Bu, protokollerin farklı güvenlik sağlayıcılarını desteklemesine olanak tanır.
Ancak, işlem taramasına yönelik bazı eleştiriler de mevcuttur. Bu eleştiriler arasında sansür riski, düzenleyici incelemelere maruz kalma ve atlatma sorunları bulunmaktadır. Ancak, Vakıf, istismar bağlamında bu risklerin kabul edilebilir veya en azından giderilebilir olduğuna inanmaktadır.

Sansüre gelince, her protokolün, tehlikeli olduğunu düşündüğü bir işlem alt kümesine izin vermemek de dahil olmak üzere, risklerini istedikleri şekilde yönetme becerisine sahip olması gerekir. Bu, şekillendirilebilirliği etkileyebilir, ancak başka bir protokolün bir bilgisayar korsanının flash kredi almasına izin vermesi, onların istismar işlemlerini kabul etmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Düzenleyici incelemeyi çekme konusunda, protokollerin merkezi olmayan yönetimlerini sürdürmesini sağlayacak şekilde taramayı uygulamanın bir yolu vardır. Örneğin, token sahipleri uygulamak istedikleri kurallara oy verebilir ve taramayı gerçekleştirmek için Forta gibi bir üçüncü taraf ağı kullanılabilir.

Atlatmayla ilgili olarak, Forta Vakfı ekibi, taramayı atlatmayı zorlaştıracak mekanizmalar üzerinde çalışıyor. Bu, saldırganların proxy sözleşmelerinin arkasına saklanmasını ve çağrıları devretmesini daha zor hale getirecek ve saldırı işleminde dağıtılan sözleşmeleri kullanmalarını zorlaştıracaktır.
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst